TISKOVÁ ZPRÁVA: V centru Brna proběhne výstava otroků

Brno, 14. 5. 2019 – V úterý 14. 5. 2019 v 17 hodin proběhne na brněnském náměstí Svobody veřejná dražba otroků; chybět nebudou lidští otroci v řetězech, ani dražitel vybízející kolemjdoucí ke koupi. Prostřednictvím tohoto happeningu dají aktivisté z Kolektivu pro zvířata najevo svůj nesouhlas s právě probíhající Národní výstavou hospodářských zvířat.  Happening bude probíhat v rámci společné akce pěti organizací „Antiveletrh – Zvíře není zboží“.

Kolektiv pro zvířata chce akcí upozornit na paralelu, že tak jako jsou v rámci tohoto happeningu nabízení lidé a jsou hodnoceni jen podle stavby těla, odolnosti, dojivosti či jiné výtěžnosti, jsou obdobně vystavována a podle podobných kritérií hodnocena zvířata nedaleko odsud, na Brněnském výstavišti, v rámci Národní výstavy hospodářských zvířat (NVHZ). „Tato ostudná ukázka degradace živých, cítících bytostí je vyjádřením nadřazeného postoje člověka ke zvířatům a nápadně připomíná otrokářské aukce a výstavy, které známe z ne tak dávné minulosti,“ řekla jedna z organizátorek, Markéta Musilová.

Pořadatelé akce uvádí, že NVHZ v Brně je největší přehlídkou živočišné produkce v České republice. Přes 800 kusů zvířat – skotu, ovcí, koz, prasat a koní je předvedeno v Národních šampionátech, přehlídkách a hodnoceních za účasti českých i mezinárodních porotců. Jak pravil ředitel BVV: „Je to unikátní výstava v České republice. Jde vlastně o veletrh, protože i chovná zvířata jsou komoditou a zde se i obchodují. Výstava přispívá podpoře živočišné výroby.“

Aktivisté nesouhlasí s degradací zvířat na zboží, se kterými lze nakládat jako s věcmi. „Zvířata jsou inteligentní a cítící bytosti, které mají hodnotu samy o sobě, jejich hodnota se neodvíjí od chuti masa, objemu mléka, které mohou vyprodukovat, nebo kvality vlny. Je na čase, aby si lidé uvědomili, že otroctví zvířat je stejně opovrženíhodné jako otroctví lidí,“ dodává Musilová.

Pět organizací (Anonymous for the Voiceless Brno, Extinction Rebellion Brno, Kolektiv pro zvířata, NESEHNUTÍ, OBRAZ – Obránci zvířat) chce společnou akcí „Antiveletrh – Zvíře není zboží“ upozornit na problematické aspekty intenzivního chovu hospodářských zvířat, který NVHZ propaguje. Nejde jen o etickou otázku využívání hospodářských zvířat či jejich špatných životních podmínek v současných velkochovech v Česku, ale i o skutečnost, že živočišná produkce a intenzivní zemědělství výrazně přispívají ke klimatické změně, mají negativní dopady na životní prostředí a také na lidské zdraví.

Kolektiv pro zvířata z.s. je brněnský spolek založený v roce 2009. Naše činnost vychází z přesvědčení, že život každého zvířete má jedinečnou hodnotu sám o sobě a že každý cítící tvor má právo na svobodný život. Aktivity kolektivu jsou celoroční a zahrnují veřejné veganské ochutnávky, stejně jako organizaci rozsáhlejších událostí, zejména festivalu VeganFest a tematických demonstrací a happeningů.

Kontakty: Markéta Musilová, členka Kolektivu pro zvířata, 721 442 683, info@kolektivprozvirata.cz

Událost na Facebooku: www.facebook.com/events/894274147582987/

Scroll to top