Projekty

VEGANFEST

Jde o největší edukační akci svého druhu v České a Slovenské republice, a jejím hlavním účelem je poskytnout zájemcům z řad veřejnosti informace o veganství jako životním stylu, který je nejen ohleduplný vůči zvířatům, ale i ekologický, zdravý a zábavný. Festival je bez sponzorů, nevýdělečný a je postaven čistě na dobrovolnické bázi. Vstup na veškeré akce je zdarma (s výjimkou benefičních koncertů).

V březnu 2019 proběhl v Brně již devátý ročník festivalu VeganFest. V rámci festivalu se uskutečnila řada přednášek, ukázek vaření, promítání dokumentů a koncertů. Hlavní program VeganFestu 2019 probíhal během dvou víkendů přímo v centru Brna. Skládal se především z přednášek, které jsou určeny jak pro laickou veřejnost, tak pro stále rostoucí veganskou komunitu. 

Kvůli celosvětové pandemii Covid-19 se nám bohužel dva roky po sobě nepovedlo uspořádat festival, ale věříme, že v roce 2022 vše vyjde a tentokrát se uvidíme.

Chcete se zapojit do příprav a organizace VeganFestu? Mrkněte do sekce pro dobrovolníky.

Produkce seriálu Síla soucitu

Projekt Síla Soucitu má za cíl ukázat veřejnosti, že veganství není životní styl pro úzkou skupinu lidí nebo moderní trend mladé generace, ale že vegan či veganka může být opravdu každý běžný člověk. Seriál vznikl v produkci Kolektivu pro zvířata, na režisérské křeslo si sedl brněnský videotvůrce Jan Fuksa.

V první sérii uvidíme, že veganem může být MMA sportovec v dobré kondici nebo se dozvíme, že tento životní styl může preferovat i lékař, který se v lidské biologii vyzná více než většina lidí. Podíváme se také na dvě azylové farmy, kde si příblížíme jak samotná zvířata a etický přesah veganství, tak i jejich majitele, kteří mají dost své vlastní práce a veganství pro ně není rozhodně trendový rozmar. A nebyla by to pořádná první série, kdybychom se nepodívali na zoubek dvoum brněnským kuchařkám, které dokazují, že veganská strava může být opravdu dobrá a chutná.

Síla Soucitu je unikátní projekt, který předává poselství o tom, proč bychom měli zvolit veganský životní styl a ukazuje, jak snadné to je. To i přestože náš život může být hektický nebo fyzicky náročný.

VEGANSKÉ OCHUTNÁVKY

Jedna z nejčastějších aktivit Kolektivu pro zvířata. Zdarma nabízíme lidem veganské jídlo, rozdáváme informační letáčky a aktivně komunikujeme s veřejností. Ukazujeme, že veganská strava není omezující a zároveň se snažíme poukázat na etické aspekty veganství. Často se setkáváme se situacemi, kdy nám lidé dávají za pravdu s příslibem pokusu o změnu stravování.

Chcete se zapojit do organizace veganských ochutnávek v Brně? Navštivte sekci pro dobrovolníky.

NEDĚLEJME ROZDÍLY

Na podzim roku 2016 jsme se v Kolektivu pro zvířata rozhodli realizovat projekt, o kterém jsme uvažovali již delší dobu. Spočívá v instalaci bannerů a dalších informačních materiálů na hojně navštěvovaných místech města Brna. Tyto materiály mají velmi jednoduché poselství, a ty z kolemjdoucích, kteří jsou ochotni se zamyslet, přivedou na web www.nedelejrozdily.cz se stručnými informacemi o fenoménech karnismu a speciesismu. V roce 2018 jsme začali také využívat nekomerečních ploch našich podporovatelů. Jedná se o balkóny, ploty nebo auta.

Happeningy

Samotné happeningy a demonstrace byly a jsou pořádané jako součást našich projektů nebo jako aktuální reakce na určité společenské události, které jsou v tu danou chvíli aktuální a my se vůči nim vymezujeme. Bylo tedy běžné, že jsme několik let často reagovali na  cirkusy se zvířaty v Brně nebo třeba Národní výstavu hospodářských zvířat. Spousta demonstrací také reagovala na různé speciální dny jako je například Den matek, Světový den hospodářských zvířat a podobně. 

Cílem většiny happeningů je dostat se do mainstreamových médií a skrz noviny nebo televizi oslovit mnohem větší množství lidí. Abychom byli co nejefektivnější, tak jsme v roce 2019 v rámci happeningů také začali vybírat emaily a rozjeli emailový marketing. To proto, abychom kromě lidí, které oslovíme na ulici a přes média, mohli také udržovat kontakt s těmito návštěvníky a dále je informovat o konkrétní problematice v oblasti práv zvířat. Mezi lety 2020 a 2021 naše pouliční aktivity omezil Covid-19, nicméně věříme, že rok 2022 by jim už mohli být více nakloněný.

VIDEOPRODUKCE

Od roku 2019 jsme se také začali věnovat produkci videa, která má díky internetu možnost oslovit nekonečné množství lidí. Jedná se o videospoty v oblasti práv zvířat, propagaci našich aktivit nebo o již zmíněný seriál Síla soucitu, který má vlastní kategorii. Výhoda samotných videospotů je v tom, že jsou měřitelné. Víme, kolik lidí je sleduje, umíme cílit na konkrétní část populace a pak také můžeme sledovat, kolik z těchto lidí například navštíví web, který je součástí projektu ke kterému daný videospot patří. Od roku 2019 naše videospoty dosáhly statisíce zhlédnutí a tisíce prokliků na weby s danou problematikou. Samotný seriál Síla soucitu má pak na několika platformách dohromady přes půl milionu zhlédnutí.

Chtěli byste byste stát součástí těchto projektů?