Tisková zpráva: Obyvatelé Brna budou protestovat proti využívání zvířat v cirkusech

Brno 16. 9. 2020  Obyvatelé Brna se postaví proti přítomnosti cirkusů se zvířaty v jejich městě.

Ve středu  16. září v 16:30 budou protestovat proti show pořádané cirkusem Jo-Joo v Brně-Komárově. Chtějí tak vyjádřit nesouhlas s využíváním zvířat pro zábavu. Přes sociální síť Facebook svoji účast přislíbilo, či o ní uvažuje, přes 400 lidí.

„Věříme, že je důležité upozornit veřejnost na to, co zvířata v cirkusech musejí podstupovat,” říká jedna z organizátorek protestu a členka KPZ Veronika Chlupová. „Lidé, kteří cirkusy navštěvují, nemají často ponětí o nedostačujících a nepřirozených životních podmínkách, které jsou pro některá cirkusová zvířata denním chlebem.”

V Brně to nebude první akce tohoto druhu. Město zažilo během posledních let již několik demonstrací proti cirkusům se zvířaty, které reagovaly na výsledky ankety z minulého roku iniciované brněnským Magistrátem, kde 79 % hlasujících jasně vyjádřilo nesouhlas s přítomností cirkusů s divokými zvířaty v Brně.

Přednosta Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Zdeněk Knotek k dané problematice řekl, že „zvířata (všechny) mají být chována za podmínek, které se co nejvíce přibližují přirozeným podmínkám. Cirkusy v tomto směru nemohou zajistit přirozené podmínky pro druhy volně žijících zvířat, ale ani pro jiné druhy zvířat.“ K problematice držení a drezury divokých zvířat v cirkusech se vyjadřuje také odborná veřejnost v zahraničí. Například Svaz evropských veterinářů tvrdí, že není v možnostech cirkusů zajistit optimální fyziologické, psychologické a sociální podmínky k životu.

Hnutí proti cirkusům se zvířaty je v současnosti již celosvětovou záležitostí, například i naši sousedé na Slovensku, kteří po vzoru jiných zemí zakázali využívání divokých zvířat pro cirkusová představení. V Řecku či Bolívii dokonce uzákonili úplný zákaz cirkusů se zvířaty. 

Více informací o této problematice naleznete na webových stránkách cirkusybezzvirat.cz. Bližší informace o této protestní akci a dalších aktivitách spolku KPZ najdete na webu kolektivprozvirata.cz.

FB událost: https://www.facebook.com/events/305813710762613/ 

www.kolektiprovzirata.cz

Kontakty:

Veronika Chlupová: 604 338 040

info@kolektiprozvirata.cz

Scroll to top