Nová studie potvrzuje zdravotní přínosy veganské stravy pro psy

Krmení pro domácí mazlíčky spotřebuje nejméně 9 % veškerého dobytka globálně, přičemž v zemích s vysokým počtem domácích mazlíčků, jako jsou USA, toto číslo stoupá až na 20 %. Nedávné studie prokázaly, že environmentální přínosy veganských diet pro domácí zvířata jsou zásadně velké. Většina z těchto studií se zaměřuje na krmení psů. Ale mohou být psi zdraví i bez konzumace masa?

Psi jsou biologicky všežravci a mnoho firem nyní vyrábí veganské krmivo pro psy, které obsahuje rostlinné, minerální a syntetické složky poskytující všechny nezbytné živiny. Do roku 2024 bylo provedeno 10 vědeckých studií, které prokázaly dobré zdravotní výsledky u psů krmených veganskou nebo vegetariánskou stravou, a Britská veterinární asociace schválila výživově vyvážené veganské diety pro psy.

Doposud však žádné studie nevyčíslily rozsah zdravotních přínosů, které by mohly průměrnému psovi přinést, po zohlednění faktorů jako věk, pohlaví, kastrace, velikost plemene a úroveň aktivity – všechny tyto faktory mohou ovlivnit zdraví psů.

Nyní veterinářský profesor Andrew Knight a dva jeho kolegové publikovali první studii, která kontrolovala všechny tyto faktory. Po analýze zdravotních výsledků u 2 536 psů, včetně 336 krmených veganskou stravou po dobu alespoň jednoho roku, zjistili pokles výskytu sedmi obecných ukazatelů onemocnění.

Studie, nazvaná “Veganská versus masová strava pro psy: Zdravotní výsledky hlášené majiteli u 2 536 psů po zohlednění demografických faktorů”, byla publikována v časopise Heliyon.

Výzkumníci zjistili, že psi krmení veganskou stravou méně často potřebovali léky, speciální diety nebo neobvykle vysoký počet návštěv veterináře. Byli častěji hodnoceni jako zdraví jak majiteli, tak jejich veterináři, měli nižší výskyt nemocí a méně případů zdravotních potíží, když už onemocněli. Redukce se pohybovaly mezi 14 % a 51 % u průměrných psů ve srovnání se psy krmenými běžnou masovou stravou.

Všechny tyto rozdíly byly statisticky významné, což znamená, že téměř jistě odrážejí skutečné rozdíly, nikoli náhodné výkyvy. Kromě toho se pravděpodobnost výskytu šesti konkrétních zdravotních poruch snížila o 50 % až 61 % ve srovnání s psy krmenými běžným masem. Mezi tyto poruchy patří některé z nejčastějších zdravotních problémů u psů, jako jsou problémy s tělesnou hmotností, ušima a pohybovým a trávicím systémem, které mohou způsobit stavy jako kulhání a průjem.

Mezi 22 nejčastějšími zdravotními poruchami nalezenými v roce 2022 u stejných psů bylo 11 nejčastějších u psů krmených běžným masem, osm u psů krmených syrovým masem a tři nejčastější u psů krmených veganskou stravou. Ze psů krmených běžným masem bylo nemocných 49 %, ve srovnání s 43 % krmených syrovým masem a 36 % krmených veganskou stravou.

“Psi krmení veganskou stravou měli jednoznačně nejlepší zdravotní výsledky v této velkorozsahové studii, a tyto výsledky jsou konzistentní s předchozími studiemi v tomto oboru,” uvedl profesor Knight.

“Výživově vyvážené veganské diety nabízejí velmi velké environmentální přínosy, což je skvělá zpráva pro majitele psů, kteří chtějí chránit životní prostředí a zároveň maximalizovat zdraví svých psů. Nicméně je vždy nutné dbát na to, aby strava byla výživově vyvážená, a to kontrolou etiket na obalech a nákupem u renomovaných výrobců krmiv pro domácí mazlíčky.”

Zdroj: https://phys.org/news/2024-09-vegan-diets-health-dogs.html

Studie: https://www.cell.com/heliyon/fulltext/S2405-8440(24)11609-X

Scroll to top