Otroci v Brně aneb NVHZ

Národní výstava tzv. hospodářských zvířat opět v Brně

Každé dva roky se v Brně koná Národní výstava hospodářských zvířat (NVHZ), kde jsou brněnském Výstavišti předváděná takzvaná hospodářská zvířata. Více než 800 zvířat je hodnoceno podle jejich velikosti, osvalení, či dojivosti. Jsou zde vystavována stresu jak od návštěvníků, které tvoří i celé rodiny, tak v rámci výstavy, například předváděním rodea. Samotná oficiální stránka výstaviště o těchto zvířatech mluví jako o kusech a degraduje je na komodity. Letos se tato výstava zvířecích otroků koná ve dnech 5. – 8. 9. 2021.

Co kdyby to byli psi, nabízení pro konzumaci? 

Happeningem Národní výstava otroků 6. 9. 2021 na Malinovského náměstí vyjadřujeme svůj nesouhlas s tím, aby bylo takovým způsobem na zvířata nahlíženo – tedy jako na komodity určené pro lidskou potřebu – a stejně tak i zacházeno. Nechceme nijak degradovat hrůzy kolonizace a otrokářství. Nicméně chceme, aby se široká veřejnost zamyslela nad tím, že se zvířaty je zacházeno podobně jako s otroky v minulosti. Jsou snižovány jejich schopnosti cítit strach a bolest, jsou považována za méně inteligentní než ostatní zvířata a tím se často ospravedlňuje jejich zabíjení. Na podobnost vykořisťování zvířat a otroctví je upozorněno například v přednášce Domestikace a otroctví od Evy Linhartové.

Chceme přivést veřejnost k zamyšlení, zda je v pořádku věznit, týrat a zabíjet živé bytosti jen proto, že jsou jiným živočišným druhem. Zeptejte se sami sebe: „Co kdyby na jejich místě byl někdo vám blízký?“, či „Co kdyby to byli psi?“. 

Výstava versus realita

Problém samotné výstavy takzvaných hospodářských zvířat není pouze v tom, že zvířata jsou prezentována jako užitkové jednotky pro lidskou potřebu, nýbrž také samotné zkreslení reality, ve které jsou tato zvířata prezentována. Výstava jim nabízí relativně velký prostor, zvířata na něm bývají ustájena v čerstvé slámě, bez oděrků nebo výkalů, ve kterých jsou nucena se, především ve velkochovech, také často válet. 

Věříme, že kdyby měl každý možnost vidět zevnitř chovy, z kterých mohou pocházet i některá zvířata z této výstavy, rozhodně by změnil názor na zneužívání zvířat člověkem a také přehodnotil své spotřebitelské chování. Rodiny s dětmi, které tuto výstavu navštěvují, by svým potomkům těžko vysvětlovali obrovský zápach z brojlerových hal, které vězní desetitisíce zvířat natlačených na sobě bez přístupu k čerstvému vzduchu nebo veterinární péči. Zapáchající prasečáky plné výkalů, špíny, ohrad a mrtvých selat pohozených na betonu, také nejsou něčím, co na výstavě uvidíte. Pohled na vyděšené krávy, která jedou na jatka ve čtvrtině svého průměrného dožití, protože jim klesla dojivost, to není hezký pohled pro nikoho. 

Zkuste to vegansky! Pro zvířata, planetu a své zdraví

Touto akcí zároveň chceme mimojiné upozornit na environmentální dopady intenzivního hospodářství a živočišné produkce, která je zodpovědná za 14,5 % všech způsobených emisí skleníkových plynů lidskou činností. Zároveň chceme poukázat, že správně sestavená rostlinná strava je bezpečná a plnohodnotná, a také může pomoci při prevenci či léčbě některých nemocí.

Nevíte, jak začít s veganstvím? Rádi bychom vám doporučili přednášku MUDr. Radany Dymáčkové Ph.D. s názvem Veganství a zdraví.

„Člověk o nic nepřijde tím, že je laskavý ke zvířatům. “

Joaquin Phoenix

Scroll to top