Konec doby testovací? V severní Americe se k tomu blíží.

Mexiko se stalo první zemí v severní Americe, která zakázala testování kosmetiky na zvířatech. Budou Spojené státy další?

V září tohoto roku se Mexiko stalo první zemí v Severní Americe a zároveň 41. na světě, která schválila zákaz testování kosmetiky na zvířatech, a to s jednomyslnou podporou Senátu. Federální návrh zákona také zakazuje výrobu, dovoz a propagaci kosmetiky testované na zvířatech v jiných zemích.

Tento krok přichází po víceletých kampaních vedených Humane Society International (HSI) a ONG Te Protejo (která stála za kampaní #CrueltyFreeMexico). Federální návrh zákona sponzoroval senátor Ricardo Monreal. Podporovaly jej firmy jako LUSH, Unilever, P&G, L’Oréal, Avon a další firmy v kosmetickém průmyslu, které se snaží nahradit testování na zvířatech metodami vhodnějšími pro člověka.

„Děkujeme mexické vládě za to, že v této důležité otázce projevila vůdčí postavení, a budeme s ní i nadále spolupracovat na realizaci závazků a vymáhání silného zákazu,“ řekl Antón Aguilar, výkonný ředitel Humane Society International (HSI) v Mexiku. „Toto je monumentální krok vpřed pro zvířata, spotřebitele a vědu v Mexiku. Tato převratná legislativa vede k tomu, aby se Amerika stala dalším trhem krásy bez krutosti a přibližuje nás o další krok blíže celosvětovému zákazu.“

Mexiko se rozhodlo zakázat testování na zvířatech pomocí krátkého filmu

Přijetí tohoto zákona bylo také silně ovlivněno krátkým animovaným filmem Save Ralph od Humane Society International. Film, který byl uveden v dubnu, se zaměřuje na titulního hrdinu Ralpha – vyjádřeného slavným novozélandským režisérem Taikou Waititi – králíka, který po testování na zvířatech ztratil zrak na jedno oko a sluch na jedno ucho.

Upřímný, srdcervoucí film napsal a produkoval veganský filmař Spencer Susser. Natočil jej britský kameraman Tristan Oliver a animoval průmyslový gigant Tobias Fouracre.

Jako součást větší kampaně HSI za ukončení testování kosmetiky na zvířatech po celém světě, pro snímek Save Ralph byl vypravěčem britský komik Ricky Gervais. Postavy namluvila skupina celebrit, včetně Zaca Efrona, Olivie Munn, Tricie Hefler, Pom Klementieff a Rosario Dawson (jež namluvil „Bonnie“ pro španělskou jazykovou verzi filmu). „Byl jsem poctěn, že jsem mohl propůjčit svůj hlas kampani Humane Society International za zrušení testování kosmetiky na zvířatech, a nemohl jsem být více hrdý na to, že jsem viděl dopad #SaveRalph na vedení Mexika k tomu, aby se stalo první zemí v Severní Americe, která bude mít kosmetiku bez krutosti,“ řekl Dawson.

Zajímají vás podobná témata týkající se testování na zvířatech, veganství a podobně? Navštivte náš vzdělávací festival VeganFest, jehož program naleznete výše a událost zde.

A co testování kosmetiky na zvířatech ve zbytku Severní Ameriky?

Mexiko se připojilo ke 40 dalším zemím a 10 státům v Brazílii, které schválily zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Tmto krokem vyvíjí tlak na zbytek Severní Ameriky, aby přijal opatření k odstranění zastaralé a neúčinné praxe.

V Kanadě senátorka Carolyn Stewart Olsen poprvé představila zákon o kosmetice bez krutosti (Bill S-214) v roce 2015 ve spolupráci s HSI a Animal Alliance of Canada (AAC). Kanadský Senát schválil návrh zákona v červnu 2018. Po několika odkladech jej Sněmovně představila konzervativní opoziční ministryně zdravotnictví Marilyn Gladu. Návrh zákona se teprve plánuje zapsat do legislativy.

Ve Spojených státech byla Kalifornie prvním státem, který schválil zákaz testování kosmetiky na zvířatech, a to v roce 2018. Šest dalších států (Nevada, Illinios, Virginie, Maryland, Havaj a Maine) následovalo. Očekává se, že budou následovat ještě tři další státy: New Jersey, Rhode Island a New York.

Na federální úrovni byl zákon o humánní kosmetice (Humane Cosmetics Act) zaveden v roce 2019 z obou politických stran, včetně veganského senátora Cory Booker (D-NJ), aby celostátně zakázali testování kosmetiky na zvířatech, a také dovoz kosmetiky testované na zvířatech ze zemí po celém světě. V současné době více než 900 společností oficiálně podporuje zákon o humánní kosmetice.

Jak Americký, tak Kanadský zákaz testování kosmetiky na zvířatech čeká na znovuzavedení na federální úrovni.

Autorka: Anna Starostinetskaya

Zdroj: https://vegnews.com/2021/9/mexico-bans-cosmetic-animal-testing

Překlad: Lucie Pánková

Korektura: Kristýna Dobšínská

Jak je to s testováním kosmetiky v ČR? Sledujte tuto přednášku!

Scroll to top