Festival o veganství v listopadu v Brně

19. listopadu pořádáme v brněnském Café Práh jednodenní vzdělávací akci s názvem “Veganství pod lupou”. Akce je zcela zdarma a svým charakterem připomíná například náš festival VeganFest, s tím rozdílem, že se jedná pouze o jeden den.

Co vás čeká?

14:00

PŘEDNÁŠKA: Co dokáže rostlinná strava – aktuální poznatky a nové trendy

Rostlinné stravování se stává světovým trendem. Důvody jsou víceré, a to jak etické, tak ekologické a zdravotní. A na zdravotní důvody se právě zaměříme. Dle světových doporučení je snižování živočišné stravy a zvyšování rostlinné stravy ideální. Zdravotní benefity, zvláště v prevenci civilizačních chorob, jsou výrazné. Právě zvyšování spotřeby rostlinné stravy může pomoci zdraví jak nás lidí, tak celé planety.

MUDr. Radana Dymáčková, PhD. je vedoucí lékařka lůžkového oddělení radiační onkologie v Masarykově onkologickém ústavu, externí lékařka v Hospici svaté Alžběty, se zájmem o integrativní medicínu a výživu.

15:30

PŘEDNÁŠKA: Rostlinná strava prakticky: jak zařadit do jídelníčku rostlinné potraviny a které nutrienty si pohlídat

V této přednášce společně projdeme některé živiny, které si na rostlinné stravě musíme pohlídat. Zmíníme tipy na zvýšení vstřebatelnosti živin z rostlinných potravin a také některé superpotraviny, které určitě stojí za to do jídelníčku zařadit. Ve druhé části přednášky se dozvíme, jak v praxi začít rostlinné potraviny do jídelníčku zařazovat.

Přednášet bude Mgr. Dagmar Štruncová. Farmaceutka se zkušenostmi z Edinburghu a SÚKL, nyní studentka doktorského studia na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v oboru výživy a hrdá maminka.

17:00

PŘEDNÁŠKA: Spasí veganství svět?

O klimatických změnách a znečišťování životního prostředí se minimálně v posledním desetiletí hodně mluví. Víme, že na životní prostředí má vliv například doprava, elektrická a tepelná energie, plasty apod. Už méně se dozvídáme, že i způsob, jakým se většina populace stravuje, má nemalý vliv na planetu, na které žijeme. Jakým způsobem náš spotřební koš ovlivňuje životní prostředí, ale také ostatní zvířata a nás samotné? A je vůbec něco, co můžeme změnit? To se můžete dozvědět na této přednášce, kterou povede Mgr. Kristýna Dobšínská, absolventka Environmentálních studií na FSS.

18:10

PŘEDNÁŠKA – Domov pro zvířata – život s tvory z hal a klecí

Kromě stánku azylu Domov pro zvířata z.s. se na Veganství pod lupou dočkáte aji přednášky od samotné zakladatelky azylu Radky Salzmanové. Radka vám představí jak funguje samotný azyl, jaké má obyvatele, ale dostane se také k tématu zvířat jako osobností. Málo kde můžete vidět krávy, ovce a slepice, které nejsou brány jako věci pro zisk, ale jako individuální bytosti, které mají individuální péči. A o tom a svých zkušenostech právě s těmito chlupatými a opeřenými obyvateli azylu vám poví Radka ve své přednášce.

18:45

PŘEDNÁŠKA – Jsou zvířata taky lidi? Kultura u zvířat

Anotaci brzo zveřejníme.

A co jídlo a stánky?

Mezi stánky s občerstvením pak narazíte například na Rostlo, Cukrárnu Tři Ocásci, Cukrevoltu nebo Guláš Orchester. Mezi neziskovkami se stánkem představí například NESEHNUTÍ, OBRAZ – Obránci zvířat nebo Domov pro zvířata či Kolektiv pro zvířata.

Veškeré další informace čekujte ve facebookové události nebo v tomto článku, který budeme průběžně aktualizovat.

Těšíme se na vás!

Scroll to top