Emulgatory

Podporujete živočišný průmysl, aniž byste o tom věděli? 

Živočišné produkty se dají najít prakticky ve všem – v jídle, kosmetice, lécích, alkoholu, oblečení… Maso, mléko, vejce, med nebo kůže, to jde ve většině případů rozeznat na první pohled. Co ale například znamenají taková ta tajuplná spojení písmen a čísel na složení potravin, tedy „éčka”? To, ať už běžně se stravující, nebo vegani, většina z nás vůbec netuší. 

A proč si na takové složky vůbec dávat pozor? To se pokusíme objasnit v dnešním článku.

Záměrem není, abyste si všechny ingredience a aditiva pamatovali nazpaměť. Vzhledem k tomu, že živočišné složky jsou všude a často jsou neoznačené, je v podstatě nemožné se jim zcela vyhnout. Ale seznámení se s položkami v tomto seznamu vám pomůže vyhnout se nejběžnějším živočišným složkám. Nejjednodušší samozřejmě je, pokud budete kupovat co nejméně zpracované potraviny, které tyto látky vůbec neobsahují.

Jako vždy ale platí – nenechte se příliš zahltit, dopřejte si na změnu dostatek času a užívejte si ji!

Živočišný průmysl

Éčka a různé další ingredience nejčastěji dodávají barvu, chuť, konzistenci nebo například zaopatřují trvanlivost, ne vždy jsou tedy špatné. Ale co ty živočišné? 

Mezi známé živočišné ingredience (které se nepovažují za aditiva) patří například:

  1. Želatina (E441) – získává se z dobytka (převážně prasat) vařením jeho kůže a šlach, což je pro jateční průmysl vlastně „jen odpad”. Najdeme ji v potravinářském průmyslu (různé bonbony, dortíky), ve farmaceutickém průmyslu (výroba kapslí) a dokonce se používá i při fotografických emulzích. Existuje je i rostlinná želatina, agar,  získávaná z řas.
  2. Laktóza – tzv. mléčný cukr, může se vyskytovat v sušenkách, pečivu či  čokoládě.
  3.  Kasein (E469) – je mléčná bílkovina, tvoří základ sýrů, mimo jiné se dá ale najít také v proteinových prášcích či malířských barvách a lepidlech.
  4.  Syrovátka – je “odpadem” při výrobě sýrů (je to část molekuly kaseinu). Můžeme ji najít v různých sušenkách a pečených výrobcích a také v proteinových prášcích.

Dále však existují aditiva, která už tak známá nejsou. A aby to nebylo jednoduché, ne vždy jsou všechny živočišného původu. Pokud si nejste jistí, bude nejlepší produkt buďto nekupovat, nebo kontaktovat výrobce. Mezi nejčastěji používané patří:

  1. Košenila (neboli karmín; E120) – toto červené barvivo, které vzniká vařením sušených těl červce nopálového, se používá především v potravinářském průmyslu (marmelády, nápoje, ckurovinky..), , ale také v kosmetice (rtěnky, oční stíny…).
  2. Jedlá kostní moučka (E542) – vyrábí se rozvařením jatečního odpadu a jeho následným rozemletím, můžeme ho najít například v doplňcích stravy ale i v zubní pastě.
  3. Kyselina inosinová (E630) – získává se z jatečního masa či ryb (sardinek). Používá se jako zvýrazňovač chuti v mnoha předpřipravených pokrmech a chipsech.
  4. Inosinan sodný (E631) – vyrábí a používá se stejným způsobem, jako kyselina inosinová.
  5. Včelí vosk (E901) – odebírá se z pláství a najdeme ho v želé bonbonech, lentilkách, používá se také pro vytvoří lesklé vrstvy na ovoci, dále v kosmetice a samozřejmě svíčkách.
  6. Šelak (E904) – tyto látky, které samička červce lakového vylučuje, aby ochránila mladé larvičky, se nejčastěji používají jako cukrářské glazury nebo jako lesklá vrstva na nábytku.
  7. Lanolin (E913) – získává se z ostříhané ovčí vlny a používá se především v kosmetice (krémy, pomády na rty).
  8.  L-cystein (E920) – získává se z kopyt, prasečích štětin či peří a používá se hlavně jako kypřící aditivum v pečivu a tortilách.
  9. L-cystin (E921) – je stejný jako E920, v EU ale není jeho používání povoleno.
  10. Laktitol (E966) – získává se z laktózy, najít ho můžeme jako sladidlo v pochutinách a žvýkačkách.
  11.  Lysozym (E1105) – získávaný z vaječných bílků se používá převážně jako konzervant v sýrech, ale také pestech a předvařených pokrmech.
  12. Guanin – se používá především v kosmetice (šampony, oční stíny) pro lesk.
  13. Lecitin (E322) – může být získáván z vaječných bílků a používá se jako emulgátor v čokoládových výrobcích, cereáliích, případně v kosmetice.
  14. Glycerol (E422) – může být získáván z živočišného tuku a použít jako sladidlo a rozpouštědlo v proteinových tyčinkách nebo sušeném ovoci.

Přehlednou kartičku se seznamem nejčastějších aditiv (v angličtině) můžete najít zde.

Volně přeloženo z: https://vegan.com/info/animal-ingredients/

Překlad: Květa Gonzorová

Korektura: Kristýna Dobšínská

Scroll to top