5 hospodářských zvířat, která jsou pravděpodobně chytřejší než váš pes

Kdybyste věděli, že jsou hospodářská zvířata stejně inteligentní jako vaše děti nebo domácí mazlíčci, přestali byste je jíst? Pokud jste odpověděli „ano“, tak právě nastal ten pravý čas s masem skončit.

Všechna hospodářská zvířata, od prasat přes krávy a ovce až po slepice, jsou mnohem chytřejší, než jsme si dosud mysleli. Prasata se učí svá jména a umí dělat stejné triky jako psi. Krávy, kozy a slepice rozvíjejí neskutečně komplexní společenské vazby a mají nejlepší přátele, stejně jako my.

Všechno jsou to úžasné, cítící bytosti. Ale protože o nich přemýšlíme jako o zboží, nechováme se k nim s respektem a péčí, kterou si zaslouží. Předpoklad, že hodpodářská zvířata jsou v některých ohledech jiná než naše kočky a psi, je zformovaný naší kulturou. Ten nám umožňuje ospravedlnit velkochovy a zabíjení těchto zvířat pro jídlo. Když se dozvíme, jak chytrá jsou doopravdy tato stvoření, můžeme začít bořit své předsudky a vidět hospodářská zvířata jako někoho, ne něco.

1. Prasata

Lidé si stále více a více uvědomují skutečnost, že prasata jsou vysoce inteligentní. Tato roztomilá zvířata jsou jedním z mála druhů, který dokáže rozpoznat sám sebe v zrcadle. Zrcadlový test sebeuvědomění měří, jak moc si je zvíře vědomo sebe sama. Při tomto testu necháte zvíře dívat do zrcadla. Potom mu dáte na obličej červenou tečku nebo jinou značku. Jestli se pokusí po pohledu do zrcadla tečku sundat, potom určitě ví, že se dívají na svůj odraz. Děti tímto testem neprojdou až do věku dvou let! Kočky a psi zatím testem neprošli.

Vědci z Univerzity v Cambridge zjistili, že prasata nejen že rozpoznají sebe sama, ale také chápou, jak zrcadlo funguje a umí využít odraz k nalezení jídla.

Prasata také hrají hry (výměnou za pamlsek), ráda se baví hračkami typu míče a nudí se, když nemají dostatek podnětů.

prasata
Prasátko Hans z Azylové farmy Jarikhanda. Na fotce také vidíte jak normální slepici, tak také dospělé brojlerové kuře.

2. Krávy

Krávy mají nesmírně dobrou paměť. Nejenže rozpoznají obličeje, ale také si je dlouhý čas pamatují, stejně jako místo s nejlepší pastvou a směr k jejich oblíbenému napajedlu.

Možná je to právě skvělá paměť, která z nich dělá ideální nejlepší přátele. Krávy vytvářejí silná pouta a přátelství s ostatními krávami. Dokoce si vybírají svoji „partu“ a stýkají se jen se svými kamarády.

Krávy mají sociální hierarchii mezi členy stáda. Je zde typicky jedna kráva, která je „šéf“ a určuje chování svých přívrženců. Jestliže ji nějaká kráva nechce poslouchat, izolují ji (přesně jako na střední škole). Když přijde nová kráva, musí si vytvořit vztahy s ostatními členy stáda, než je do něj přijata.

hospodářských zvířat
Fotografie zachráněné krávy Zuzanky a její majitelky Vendy. Jedná se o fotografii z Azylové farmy Jarikhanda.

3. Slepice

Slepice dokázaly, že nemají „ptačí mozečky“. Dokážou se naučit řešit hádanky a hrát hry stejně jako prasata.

Můžeme si myslet, že slepice nejsou příliš láskyplná zvířata, to je ale velmi daleko od pravdy. Jsou úžasné matky a starají se své děti dlouho předtím, než se vylíhnou. Bylo zjištěno, že „mluví“ a „předou“ na vajíčka již během inkubace. Slepice jsou ještě laskavější, když se kuřata vylíhnou. Své
děti brání před predátory, soucítí s nimi a učí je vše, co potřebují vědět. Ukazují jim, co mohou sníst, a čemu se vyhnout. Vzdělávají je také v sociální hierarchii hejna.

Kuřátka jsou chytrá už od začátku. Chápou stálost objektu. To znanemená, že dokážou rozlišit, že věc existuje, i když ji nevidí. U kuřat se tato dovednost rozvíjí, když jsou stará asi dva dny. Dětem trvá šest měsíců, než si stálost objektu osvojí.

Pokud vás o slepicích zajímá víc, podívejte se na těchto 20 zajímavých faktů.

4. Ovce

Ovce si získaly pověst těch, které pouze slepě následují a na nic se neptají. Jsou považovány za jeden z nejméně inteligentních druhů hodpodářských zvířat. To ale rozhodně není pravda!

Jedním příkladem jejich úžasné inteligence je schopnost rozeznat celou řadu obličejů. Znají ovce ve svém stádu a ví, když některá z nich chybí. Poznají ovci „tyrana“ a jsou rozrušené, když je poblíž. Ovce si dokonce pamatují člověka, který o ně pečuje, a ovčáckého psa, který shání do houfu. Nemají probém někoho rozeznat, i když změnil vzhled. V paměti uchovávají přes 50 různých ovčích obličejů.

Pokud ovci naštvete, je možné, že si vás i celou situaci zapamatuje po dobu delší než dva roky! Povídejte něco o nenávisti.

5. Kozy

A nakonec kozy. Ty nás nikdy nepřestanou rozesmívat svým nadšením ze života. Ukázalo se, že kozy nejsou jen roztomilé, ale že jsou neskutečně dobré v řešení problémů. Vědci z Univerzity královny Marie v Londýně a z Institutu zemědělských věd ve Švýcarsku vždy přepokládali, že v kozách je mnohem víc. Zjistili, že kozy jsou vynikající v luštění hádanek.

Tito vědci ukázali kozám rébus, který byl původně zamýšlený pro primáty, a dovnitř krabice umístili jídlo. K jídlu se mohly dostat, až po vyřešení hádanky. Kozy musely použít zuby, aby natáhly provaz, který aktivoval páku. A poté páku zvednout pomocí tlamy. Pokud to udělaly správně, dostaly pamlsek. Když dali vědci kozám stejný úkol o deset měsíců později, vedly si dokonce ještě lépe!

Jejich odhodlání a vlohy pro řešení výzev jim umožňují dosáhnout na jídlo, ke kterému se jiná zvířata nemohou dostat. Marocké kozy jsou například známé lezením po stromech, aby se dostaly k nejchutnějším větvím.

hospodářských zvířat
Inteligence hospodářských zvířat je bohužel neuvěřitelná podceňovaná.

Zvažme znovu, jak přemýšlíme o hospodářských zvířatech

Lidé milují své psy a kočky. Většina se chce chovat k mazlíčkům s vlídností a respektem, který si zaslouží. S hospodářskými zvířaty se tak bohužel zachází jen výjimečně. I když dokázala, že jsou stejně chytrá, rozkošná a milující, jako jejich psí a kočičí protějšky, stále se řadí do kategorie „zboží“. Čím více si uvědomujeme, jak jsou podobná našim domácím mazlíčkům, tím více chceme změnit naše chování k nim.

Když jednou přijdeme na to, jak úžasná tato zvířata doopravdy jsou, stane se těžším ospravedlnit si jejich zneužívání. Může být nepříjemné zpochynit přesvědčení, že hospodářská zvířata jsou jen jídlo. Jestliže ale víme o jejich inteligenci a schopnostech, nedlužíme jim alespoň sdílení pravdy?

Napsala: Anna Vallery 

Přeloženo z: https://www.onegreenplanet.org/

Dále ze světa zvířat:

Jak to vypadá, když máte na starosti azyl, kde kromě běžných domácích mazlíčků žijí i tzv. “hospodářská zvířata”? Podívejte se na toto video!

Zajímá vás jak souvisí otroctví s dnešním chovem zvířat? O tom všem si budeme povídat na této přednášce.

Scroll to top