Veganské ochutnávky

Měsíce květen a červen jsou vždy obdobím, kdy začínáme dělat pouliční veganské ochutnávky pro veřejnost. Ty se většinou pořádají několikrát do měsíce, a to přibližně do listopadu.

Proč je děláme? 

Kromě samotné problematiky spojené s tzv. „živočišnou výrobou”, na kterou poukazujeme v jiných projektech, je potřeba veřejnosti ukázat také jedno z možných řešení. Tím může být právě rostlinná strava.

Jak to probíhá?

U našeho stánku s ochutnávkami rostlinných jídel se lidé dozví základní informace o veganství, dostanou možnost připravené pokrmy ochutnat nebo se mohou zapsat do naší „stánkové výzvy”.

Komunikace a informace

Je pro nás důležité, aby každý, kdo se zastaví u stánku a projeví zájem, dostal od obsluhy veškeré informace o tom, proč jsme se stánkem rostlinných ochutnávek v centru města. Ke každému návštěvníkovi však přistupujeme individuálně. Každý člověk je jiný, někoho zajímají opravdu jenom recepty, jiného např. i etické pozadí veganství. Součástí komunikace je samozřejmě i velké množství informačních letáků a brožur všeho druhu. Například žena s dítětem si formou letáku může odnést informace o rostlinné stravě pro děti nebo v období těhotenství či kojení a člověk, který se spíše zajímá o zvířata, může dostat informační letáky týkající se pozadí chovu tzv. „hospodářských zvířat”. Na každých ochutnávkách máme konkrétní recepty jídel, které nabízíme ten den na stánku. I tyto recepty si člověk může vzít a následně si takový rostlinný pokrm zkusit připravit doma. 

Co je stánková výzva?

Každý návštěvník obdrží sérii automatizovaných e-mailů, ve kterých se dozví všechny možné veganské vychytávky. Od zajímavých receptů po tipy na dobré kuchařky nebo veganské restaurace. Orientace v tomto životním stylu pro něj pak bude mnohem jednodušší. Výhoda získání kontaktních informací od kolemjdoucích je v tom, že díky e-mailové marketingové platformě, kterou používáme, zpětně (po zaslání e-mailů) víme, o jaké  konkrétní informace měli návštěvníci, kteří nám svěřili svůj e-mail, zájem. Na základě toho je pak můžeme informovat dále. Zde už se ale pohybujeme v časovém období v rámci několika týdnů od návštěvy stánku s ochutnávkami. Je pak běžné, že například úplný laik v oblasti veganství pak následně přijde například na náš edukační festival VeganFest. Tuto informaci jsme schopni zjistit opět díky e-mailům, které nám návštěvníci nechávají v dotaznících. Feedback a měření dopadů veganských ochutnávek je samozřejmě zásadní a je skvělé, když můžeme sledovat, že člověk, který před pár týdny nevěděl o veganství téměř nic, nyní aktivně čte e-maily ze stánkové výzvy, kliká v nich na odkazy nebo přijde na další osvětové aktivity Kolektivu pro zvířata.

Co mohou návštěvníci ochutnat?

Na své si přijdou milovníci sladkého i slaného. Na našem stánku můžete ochutnat různé druhy veganských pomazánek, jednohubek, dezertů, ale také rostlinné alternativy sýrů. Z nápojů můžete vybírat z pestré nabídky chutných rostlinných mlék jako jsou např. rýžové, ovesné, sójové a další.

Shrnutí

Jak vidíte, veřejné veganské ochutnávky pro nás nejsou pouze o samotném kontaktu s návštěvníky na stánku. Jde nám také o to, udržet se ve spojení po následující týdny, což je v rámci efektivity v oblasti osvěty velice důležité. Zároveň si troufáme říct, že veganské ochutnávky lákají rozličné množství návštěvníků, kteří by se například u demonstrace za práva zvířat ani nezastavili. 

A jaký pocit z praxe na veganských ochutnávkách má například jeden z členů KPZ Jakub Maceja?

“U ochutnávek mi přijde super, že ti lidi jsou hodně otevření. Přijde mi, že absolutně nemají pocit, že je někdo z něčeho obviňuje. Když jim rovnou ukážete alternativu a oni vidí, že to jde jinak, tak ten přístup k pohledu na veganství je úplně jiný.”

Jestli se Vám tato aktivita líbí a chtěli byste, abychom ji dělali častěji a ještě lépe, budeme rádi, když se stanete naším dárcem a pomůžete nám tak růst a ukázat veřejnosti, že je možné žít i bez využívání zvířat.

Videa z ochutnávek

Rádi byste se zúčastnili, ale stále si nedokážete představit, jak to u nás vypadá?