Jak přejít na veganskou stravu

Chcete přejít na veganskou stravu, ale nevíte, jak na to? Dáme vám radu: Hlavně nepanikařte! Velké životní změny na první pohled vypadají mnohem hůře, než ve skutečnosti bývají.  Pokud půjdete krok po kroku a necháte si čas, bude přechod na veganskou stravu naprosto přirozený. Netlačte na sebe a najděte si cestu, která vám nejvíce vyhovuje. 

Máme pro vás pár tipů a návodů, jak na to. Nezapomeňte si je ale přizpůsobit tak, aby vám to sedělo!

Proč se chcete stát veganem?

Na samotném začátku byste si měli uvědomit, proč se chcete stát veganem. Děláte to pro zvířata? Pro své zdraví? Pro zdraví planety? Je velký rozdíl mezi tím, zda se chcete stát veganem, nebo jen držet dietu. U běžné diety je jednoduché nechat se zlákat, ale s veganstvím je to jiné. Pokud opravdu víte, proč se chcete veganem stát, prostě se zlákat nenecháte. Proto je tak důležité vědět, jaké benefity rostlinná strava přinese a jaký má živočišný průmysl dopad na naše zdraví, životní prostředí a zvířata.

Jakmile se jednou podíváte pravdě do očí, už s vámi zůstane navždy a nebude cesty zpět.

Studujte!

Předtím, než vůbec začnete něco měnit, je dobré si o tom něco zjistit. Až potom začnete se skutečnou změnou, budete se tak cítit jistější a více připravení.

  • Načtěte si základní rady o rostlinné stravě
  • Podívejte se v obchodě po veganských možnostech a čtěte složení produktů. Naučíte se tak, jak rozeznat veganské a neveganské potraviny, a zjistíte, že živočišné složky jsou i tam, kde byste je nečekali.
  • Najděte si veganské restaurace ve vašem okolí. (perfektním pomocníkem bude i  tato aplikace)
  • Čtěte, dívejte se, učte se. Hledejte veganské dokumenty, knihy, časopisy, webové stránky, blogy, fóra, komunity. Získáte hodnoté informace a podporu a budete se díky nim cítit více sebevědomě.
veganskou

Objevte výhody veganství a zjistěte víc o příšerných praktikách živočišného průmyslu

Než nějaké potraviny vyřadíte, zařaďte nové

  • Zařaďte do svého jídelníčku více celozrnných potravin, fazole, luštěniny, oříšky, semínka nebo tofu.
  • Naučte se, jak veganské potraviny skladovat a používat.
  • Hledejte si recepty, které vás zaujmou –⁠ začněte těmi jednoduchými a rychlými, ať si jejich přípravu užijete.
  • Vyměňte mléko za rostlinnou alternativu. Na českém trhu už je spousta možností (například mandlová, sójová, rýžová mléka a spousta dalších…), proto se nebojte a experimentujte.

Udržte si pozitivní přístup

Zaměřte se na nová a výborná jídla, která budete zkoušet, než na ty, kterých se vzdáváte. Možná vás překvapí, kolik možností máte. Některé vaše oblíbené recepty už veganské jsou, spousta mezinárodních jídel je rostlinných a udělat z nevegaského receptu veganský také není tak těžké… Nebojte se změn, budete z nich nadšení!

3 cesty, jak přejít na veganskou stravu

Neexistuje žádná dobrá ani špatná cesta, jak se stát veganem, nejdůležitější je se jím stát. Zde jsou tři nejčastější způsoby, jak přejít na rostlinnou stravu. Vyberte si ten, který se vám líbí, nebo je berte jako inspiraci:

1. Ze dne na den

Pokud se nebojíte změn, začněte s veganstvím hned teď. Stačí si říct: “Večer jsem masožravec. Ráno se probudím a budu vegan.” A je to!

Možná jste viděli nějaký dokument nebo četli knihu a jste přesvědčeni, že živočišný průmysl už nechcete dále podporovat. Máte teď příval motivace a touhy vše změnit. V takovém případě je ale opravdu dobré si své pocity a rozhodnutí někam zaznamenat, aby vás při příštím pohledu na sýr veganství nepřešlo…

Nicméně pokud nemáte úplně dobrodružnou povahu, nebude to asi cesta pro vás. Přináší s sebou hodně nátlaku a očekávání od vašich blízkých i od vás samotných.

A pokud jste celý život konzumovali živočišné produkty, tak to pravděpodobně není úplně zdravé ani pro vaše tělo. Člověk je pohodlný tvor, většina z nás má nějaké návyky a často jíme to samé. Tudíž pokud z ničeho nic změníte stravu, je přirozené, že se vaše tělo trochu vystraší a musí se naučit, jak pracovat s novými/jinými živinami (to může například způsobovat často zmiňované nadýmání z luštěnin, které však po čase prakticky odezní).

Jestli se ale nějakou dobu stravujete vegetariánsky nebo se snažíte živočišné produkty alespoň omezit, nebude to pro vás ani vaše tělo taková změna.

2. Den za dnem

Pokud jste od přírody trpěliví a chcete si dopřát čas, bude pro vás nejlepší přejít na novou stravu postupně. Zařazujte do svého jídelníčku rostlinné pokrmy a pomalu vyřazujte ty živočišné. Tak si zvyknou vaše chuťové pohárky, trávicí systém a budete mít čas přizpůsobit i své nakupovací návyky.

Důležitá je ale disciplína! Pokud si řeknete, že si v restauraci výjimečně pochutnáte na lososovi nebo do svého jídelníčku zařadíte domácí vajíčka či med, je to vaše rozhodnutí. Ovšem riskujete tím, že zmatete své neveganské přátelé, protože si říkáte vegan, ale nechováte se tak. Když se vydáte touto cestou, je důležité nastavit si nějaké kontrolní body a nezaseknout se v přechodové fázi.

3. Challenge

Už jste někdy slyšeli o “veganuary”? Je to výzva, kdy lidé po celém světě zkouší přejít na rostlinnou stravu během ledna. Existuje i spousta dalšíc výzev, například tato nebo tato. Je jen na vás, jakou si vyberete.

Tato cesta je výborná kombinace dvou předchozích příkladů. Přejdete rychle, ale zároveň budete mít čas si vše uspořádat. Na konci výzvy se rozhodnete, zda to zkusíte zase v jiném období, nebo je to pro vás jednodušší, než jste si mysleli, a už u rostlinné stravy zůstanete.

Ať už se vydáte jakoukoliv cestou, netlačte na sebe a nestresujte se, pokud například omylem sníte buchtu, ve které je vejce, nebo vám v restauraci do salátu dají sýr. Každý krok se počítá a zachraňuje životy. Vemte si ze situace ponaučení a zkuste jí příště předejít.

Užívejte si objevování nových chutí a jídla a sdílejte své pocity i se svými blízkými či přáteli. Vzpomeňte si, jaké to bylo, když jste se učili jíst jako malí: Také vám nechutnalo vše, co vám maminka dala a také se vám s věkem trochu měnily chutě – s veganstvím je to úplně to stejné. Zkrátka objevujte, užívejte si, zlepšujte se a zastavte se na VeganFest, který bude nabitý zajímavými přednáškami i workshopy!

Šťastnou cestu! 🙂

Přeloženo z: I love vegan a the minimalist vegan
Překlad: Květa Gonzorová
Korektura: Šárka Haratyková

V článku byly použity obrázky z Abillion.com  a Medium.com

Scroll to top