Tempeh

Rostlinné flákoty

Jste zelenáč v oblasti veganských flákot? Pokud ano, pojďme se podívat na to, které máme na trhu a jaké by vám mohly sednout nejvíce.

Tofu

Tofu vzniklo 2000 let zpět v Asii, takže nemůžeme hovořit o tom, že by šlo o náhražku masa, přesto je ale často využíváno vegany a vegetariány po celém světě jako ta „flákota”, kterou si můžeme dát k bramborám nebo třeba rýži. Tofu jde pochopitelně vařit, smažit nebo si ho můžete dát jen tak do salátu. Mnoho lidí má s tofu špatnou zkušenost, protože si napřed koupili bílé neochucené, neuměli ho upravit, popřípadě čekali, že tofu bude mít konzistenci masa. My osobně doporučujeme tofu marinované nebo uzené od značky Sunfood. Toto tofu koupíte ve většině prodejen řetězce Albert. Jiné druhy tofu můžete zakoupit téměř ve všech velkých řetězcích a zdravých výživách. Cena tofu se obvykle pohybuje kolem 30 korun za 200 gramů. Na to, jak můžeme využít tofu, se podívejte na serveru  Vegmania.cz.

Seitan

Seitan je čistý lepek, obvykle pšeničný, kterého se ale nemusíte vůbec bát, pokud jste v minulosti neměli s trávením lepku problémy. V opačném případě byste se mohli ochudit o skvělý zdroj dobře stravitelných rostlinných bílkovin. Svou chutí se seitan obvykle přizpůsobí omáčce či marinádě, kterou k němu připravíte, sám o sobě výraznou chuť nemá, pokud není okořeněn již při výrobě. Použít ho můžete ve většině receptů, kam jste zvyklí přidávat maso. Seitan je vynikající jak v omáčce, tak osmažený na pánvi se zeleninou nebo upečený v troubě na způsob výpečků či špízů. Koupit se dá ve zdravých výživách i v některých obchodních řetězcích, kde za něj dáte zhruba 15 korun za 100 gramů. Kdybyste však chtěli investovat raději čas než peníze, můžete si ho vyrobit i doma buď z čistého pšeničného lepku, nebo z mouky, z níž je potřeba nejprve ručně vymýt všechen škrob. Druhá zmíněná varianta je výrazně pracnější.

Vegi Steak

Řada Vegi Steak od firmy Veto je velice vydařená záležitost. Pokud máte rádi chuť masa a chcete ho z etických nebo zdravotních důvodů vyřadit, tento produkt je jedna z alternativ, které hledáte. Navíc je nenáročný na přípravu a stačí ho pouze ohřát nebo třeba osmažit. My osobně doporučujeme přímo Kukuřízek, Čevapčiči nebo třeba Šampiňón. Cena za 150 gramů se běžně pohybuje kolem 50 korun. Samotný Vegi steak je zatím dostupný spíše ve zdravých výživách.

Tempeh

Základem tempehu jsou sójové boby, které jsou díky fermentaci prorostlé ušlechtilou plísní (podobně jako u hermelínu). Je třeba ho dochutit a tepelně upravit, výjimkou je vynikající uzený tempeh, který můžete jíst i syrový. Perfektně se hodí do asijské kuchyně, použít se ale dá i v našich tradičních receptech, například v rizotu, zapečený s bramborami nebo podušený s houbami. Je využíván i jako rostlinná alternativa slaniny, kterou můžete přidat třeba do burgeru. Cena tempehu se pohybuje kolem 60 korun za 200 gramů a zakoupit se dá ve zdravých výživách i v některých obchodních řetězcích, např. v Albert.

Proč rostlinnou flákotu?

Kvůli zvířatům, planetě a také svému zdraví. Pokud vás zajímá odkud pochází maso, které možná končí i na vašem talíři nebo které jste jedli v minulosti, podívejte se na těchto 13 minut.

Robi

Robi je směs pšeničné bílkoviny, červené řepy a koření, která se konzistencí, vzhledem, chutí i podílem bílkovin blíží masu. Můžete ho smažit, dusit, péct nebo ho využít ve studené kuchyni do salátů či pomazánek. K dostání je v mnoha formách – plátky, nudličky, sekaná, hotový řízek apod. Koupit si ho můžete především ve zdravých výživách, kde se cena obvykle pohybuje kolem 60 korun za 200 gramů. Krom jiného je velkou výhodou i to, že koupí robi „masa“ podporujete českou firmu.

Sójové „maso“ 

Sojové „maso“ zná každý Čech, ale ne každý ho umí připravit tak, aby bylo chutné. Tím často vzniká mýlka o tom, že není dobré. Tentokrát se tedy vyhneme představování, ale rovnou se podíváme na server Vegmania.cz, kde zjistíme, jak uvařit sójové „maso“ tak, abychom si pochutnali.  Zároveň bychom si mohli vyvrátit mýty, které kolem sóji vznikají.

Tímto článkem jsme vám ukazali několik zajímavých alternativ „flákot’. Budeme rádi, když minimálně jednu z nich zkusíte a svou poptávkou na trhu dáte jasně najevo, že nemáme zájem o zbytečné utrpení zvířat, protože jak vidíte, vždycky máme možnost volby a poptávka ovlivňuje nabídku.

Scroll to top